Bir varmış bir yokmuş...

Wednesday, December 20, 2006

ŞAMPİYON ÖRDEK

Bir gölün çevresinde binlerce ördek yaşıyordu. Bu ördekler çeşitli yarışmalar düzenlerler, centilmence mücadele ederler ve birinci gelenleri ödüllendirirlerdi. Son birkaç yıldır yapılan yarışmalarda birinciliği Gadro kazanıyordu. Yüzme yarışı olsun, dalma olsun, güzel yürüme yarışması olsun Gadro hep önde, hep birinciydi. Gadro, arkadaşları oyun oynarken tek başına antrenman yapmış, hırsla kendini büyük bir şampiyon olacağım diyerek yetiştirmişti.

Birinci olamamak diye bir şeyi düşünemezdi. Zaten her şeyden emin olmadan yarışmalara katılmamış ve girdiği ilk yarışmadan zaferle çıkmıştı. Gadro, son günlerde arkadaşlarına yakında buralardan gideceğini söylemeye başladı. Zaten burada sıkışıp kalmıştı. Dünya bu kadar küçük değildi. Çekip gitmeli dünyaya Gadro’yu tanıtmalıydı. Gadro, bir gün ansızın çekip gitti. Hızlı adımlarla yürüyüp giderken, dönüp arkasına bakmadı. Gadro, gölden uzaklaştıkça kalbini kemirmeye başlayan huzursuzluğun gitgide büyümekte olduğunu fark etti. Ne zaman birkaç orman hayvanını bir arada görüp yanlarına gitmeye kalksa huzursuzluğu çoğalıyordu.

Çünkü onlar Gadro’ya sıradan biriymiş gibi davranıyorlar, bazı konularda ileri sürdüğü fikirlere gülüp geçiyorlardı. Gadro, bir süre sonra yürüyüşünün bile gülümsemelere neden olduğunu görünce canı iyiden iyiye sıkılmaya başladı. Bunlar da kimdi böyle? Kim oluyorlardı da onun çapında birine gülüyorlardı? O, koskoca bir şampiyondu. Göl kıyısında yaşayan binlerce ördek arasında adı bir ilah gibi anılıyordu. Ya bunları kim tanıyordu?

Daha birbirlerini tanımak değil, kendi kendilerini bile tanımıyordu bunlar. Kendi adını unutmuş biri, Gadro’nun namını işitmiş olsa bile, şimdi hatırlamasına olanak var mıydı? Zavallıydı bunlar, hepsi zavallıydı. Gadro, pek çok yeri gezip dolaştıktan tam beş yıl sonra göl kıyısına geri döndü. Artık eskisi gibi göl kıyısında dolaşmıyor, geceleri gölde yüzme, dalma antrenmanları yapıyor, gündüzleri ise, gölü rahatça görebileceği bir tepeye çıkarak, gölde yüzen ördekleri seyrediyordu. Gadro, bir gün yine bu tepeye çıkmıştı. Biraz sonra kırk elli ördeğin göl kıyısına gelerek, bunlardan ayrılan beş ördeğin göle girip birbirleriyle yarıştıklarını gördü.

Arada bir, tek tük alkış sesleri duyuluyordu. Herhalde antrenman yapıyorlar, diye düşündü, Gadro. Aradan biraz zaman geçtikten sonra yaşlı bir ördeğin gelmekte olduğunu gören Gadro, tanınmaması için giydiği şapkasını gözlerinin üstüne kadar indirdi. Yaşlı ördek, selam verdikten sonra, Gadro’nun yanına oturdu: “Yarışmalara bu yıl da ilgi pek az...” dedi. “Baksana beş ördek yarışıyor, taş çatlasa elli ördek onları alkışlayıp gayrete getirmeye çalışıyor. “Gadro şaşırmıştı:“

Ne dediniz?.. Bunlar yarışıyorlar mı şimdi?.. Hayret, ben antrenman yaptıklarını sanmıştım!..” Bunun üzerine yaşlı ördek: “Yarışıyorlar evlat, yarışıyorlar.“ dedi. “Hem bu yarışma yılın en büyük yarışması. Büyük ödülü bu yarışı birinci bitirecek uzun mesafe yüzücüsü ördek kazanacak. Eskiden bu gölde ne yarışmalar yapılırdı. Bu tepe, şu yandaki tepeler, şu gerideki tepeler, tıklım tıklım dolardı. Her yarışmaya yüzlerce ördek katılırdı. Yarışmalar, büyük bir çekişme içinde günlerce devam ederdi. Son gün yapılan final yarışmalarıyla birinciler belli olur, alkışlar arasında ödüllerini alırlardı. Ne zaman ki, o, buralardan gitti, yarışmalardaki tüm heyecan bitti.

Böyle giderse birkaç yıla kalmaz, yarışacak sporcu bulunmaz. Seyirci olmayınca yarışacak sporcu bulmak zor oluyor, evlat. “Gadro, tanımasın diye yaşlı ördeğin yüzüne bakmıyordu. Yaşlı ördek sözlerini tamamlayınca Gadro, tanınma korkusunu unutarak başını çevirirken şöyle konuştu: “O gittikten sonra yarışmalardaki tüm heyecan bitti dediniz. O dediğiniz kimdi ki?“ “Bana bu soruyu sormakta yerden göğe kadar hakkın var, evlat.“dedi yaşlı ördek. “Zaten sen sormasan da, ben onun adını söyleyecektim. Senin yabancı olduğun, çok uzaklardan buralara geldiğin belli. Yoksa kimden söz ettiğimi anlardın. O, dediğim Gadro’ydu, evlat. Gadro, büyük bir şampiyondu.

İlk girdiği yarışmadan son girdiği yarışa kadar hep birinci oldu. Herkes, Gadro’yu seyretmeye gelirdi. Binlerce seyircinin yaptığı tezahürat korkunç olurdu. O yarışırken dağ-taş ( Gadro…Gadro…) diye inlerdi.Gadro gideli beş yıl oldu ama, onu bir türlü unutamadık. Aradan bunca zaman geçmesine karşın birkaçımız nerede bir araya gelsek hemen Gadro’dan bahsetmeye başlarız. Gadro başkaydı canım, Gadro bambaşkaydı. “Yaşlı ördek sözlerini tamamlarken Gadro duygulanmış ve göz pınarlarında biriken yaşları silmek için şapkasını biraz yukarıya kaldırmıştı. Kendisini yarışırken ve göl çevresinde gezerken pek çok defa gören yaşlı ördek karşısındakinin kim olduğunu anlamıştı. Bu büyük şampiyon Gadro’ydu. İnanılır gibi değildi. Demek Gadro yıllar sonra geri dönmüştü.

İlk anlarda inkar etmesine, Gadro olmadığını söylemesine karşın, yaşlı ördeğin uzun süren ısrarlarına dayanamayan Gadro, sonunda geri döndüğünün herkes tarafından bilinmesine razı oldu. Ertesi gün gölde binlerce ördek toplanmıştı. Hepsi, büyük bir sabırsızlıkla Gadro’yu bekliyordu. Gadro, onları fazla bekletmedi geldi, göle girdi, yanında yaşlı ördek olduğu halde ördeklerle tanıştı, hal hatır sordu, iltifatlar etti, onlarla kısa süren konuşmalar yaptı, gönüllerini aldı. Daha sonra düzenlenen yarışmaya kadar Gadro, genç ördeklere gölde antrenman yaptırdı. Onların iyi birer yarışmacı olmaları için sonsuz gayret gösterdi. Düzenlenen her yarışmaya Gadro da katılıyordu. Eskiden olduğu gibi, yine her yarışmaya yüzlerce ördek katılıyor, yine yarışmaları binlerce ördek seyrediyor, yine dağ-taş ( Gadro…Gadro... diye inliyordu. Gadro yarışmalarda birincilikler alıyordu fakat bazı final yarışmalarında Gadro’nun geçildiği görülüyordu ve bunu Gadro’nun yeni şampiyonlar ortaya çıkması için yaptığını herkes biliyordu.

Gadro, yirmi dört yaşına girmiş ve iyice yaşlanmıştı. Birkaç yıldır sadece kısa mesafeli yüzme yarışlarına katılıyordu. Son yarışında ilk metrelerde fenalık geçirmesine karşın, yarışı bırakmadı. En geride kalmıştı. Diğer ördekler yarışı tamamlayıp geriye dönüp baktıklarında Gadro’yu gördüler. Efsanevi şampiyon Gadro, ileri doğru yüzmeye çalıştıkça sırtüstü düşüyor, kendini kaybetmiş bir halde debelenip duruyordu. Yarışmacıların hepsinin üstünde Gadro’nun emeği vardı. O, gece gündüz demeden kendilerini bu yarışa hazırlamıştı. Hoca zor durumdaydı. Yardım etmeliydi. Yarışmacı ördekler, bir çırpıda Gadro’nun yanına gelip, onu kucakladılar. Yarı baygın durumdaki Gadro mırıldanıyordu. “Yarışı bitirmem lazım çocuklar, yarışı bitirmem lazım…” Gadro, binlerce ördeğin derin bir sessizlik içinde ayakta izlediği son yarışını diğer yarışmacıların kolları arasında bitirmeyi başardı.

Normalde bir ördeğin ortalama yaşam süresi yirmi beş yıldı. Fakat Gadro daha uzun yıllar yaşadı. Yarışmalarda yarışamasa bile yarışmalar yapılırken Gadro hep oradaydı.

Not: Bu masal Serdar Yıldırım'a ait bir masaldır. İnternette dolasırken bulduğum ve hosuma giden bir masal olduğunuda belirtmeden edemedim... Umarım sizlerde beğenmissinizdir... Sevgilerimle

17 Comments:

 • Zuzuma bugün masal okuyamadım :( Zaten saat ikiye geliyor ben ancak gelebildim !Bayram temizliği dedik 170 m kare eci birbirine kattık şekercim.Çok yorgunum masala şöyle bir üstten bir alttan göz attım.Gözlerim kapanıyr okutmayacak belli!Yarın oğlumla okurum yorumu da beraber yazarız vallahi :D Öperim iyi geceler canım

  By Anonymous vecihe, at 3:42 PM  

 • güzel masal...herşey var içinde...her zaman ve her koşulda başarılı olunamayacağı; mutlaka kendi çevrende ve alanındaki başarılarla mutlu olunabileceği; çalışarak başarıya ulaşılabileceği; başarıya ulaşırken sana bu yolda yardım edenlerin unutulamayacağı....bence de çok güzel bir masal...ellerine sağlık..

  By Blogger halil, at 3:53 PM  

 • Halil'e yürekten katılıyorum.
  seni çok özlemiştim diyorum.
  ve nanaklarından öpüyorum.

  By Blogger yagmur damlasi, at 2:37 AM  

 • Bak yine kayboldu! hııı hııı hııı
  (burada yazar parmağını kızgın kızgın sallıyordur):P

  By Blogger yagmur damlasi, at 7:08 AM  

 • Yeni yılınızı ve bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum;)))
  SEVGİ VE DE MUHABBETLE...

  By Blogger Ev Perisi, at 7:37 AM  

 • Yeni yilini ve Bayramini kutlar, tüm dileklerinin gerceklesmesini dilerim. Sevgiler Sonia...

  By Blogger Sonia, at 11:28 PM  

 • Bayramın mübarek olsun canım..Yeni yıl sana mutlu masallar kadar güzel geçsin..

  By Anonymous vecihe, at 9:25 AM  

 • bayramını ve yeni yılını en içten duygularımla kutlar, sağlık mutluluk ve başarı dilerim...

  By Blogger gökhan, at 4:53 AM  

 • merhabalar canım
  yeni yılını ve bayramını kutluyorum sevgilerimle

  By Blogger Serpilce, at 1:36 PM  

 • Bayramınız kutlu olsun.
  Selamla...

  By Anonymous Talha CAN, at 10:33 AM  

 • canımm iyi yıllar mutlu bayramlar dilerimm sevdiklerinle hep mutlu hep mutlu kal kocaman öptüm seni :))

  By Blogger ZEHRA, at 1:49 AM  

 • Tatlım bir gittin mi pir gidiyorsun hani..Arada ses ver be güzelim sağ ve salim oldupunu bilelim.Öptüm

  By Anonymous vecihe, at 3:30 AM  

 • Uzunnn bir süreden beri masal diyarini ihmal ettiğimin farkındayım. Takip edilmesi gereken isler, gerçeklestirmek istediğim projelerin etüd hazırlıkları, bayram, yılbası vs derken gördüm ki ben sizleri epey bir ihmal etmisim. Hatta Saliha ablamıda epey bir kızdırmıs olmalıyım ki bana parmak sallayarak çokk ayıp çokk demesine bile yol açtım. Ehh bundan sonrasında bol bol telafi edeceğimden emin olabilirsiniz. Bu arada bloğuma uğrayamadığım süre içerisindebeni ziyaret etmeyi ihmal etmeyen siz değerli arkadaslarımın geçmis kurban bayramını ve yeniyılını en içten dileklerimle kutluyorum. 2007 yılında umarım hersey gönlünüzce olur diyor ve hepinize sevgilerimi gönderiyorum. Dün aksam itibariyle bloğumu güncellemeye basladığımı belirtirken bu hafta içerisinde kadınların en büyük hobisi haline gelen bahçe, bitki ve bitki aranjmanlarıyla ilgili yeni bir blog olusturmaya çalısacağım. Bu bloğumunda haberini böylece buradan vermis oldum. Bitkilere meraklıysanız eğer hepinizi acacağım bloğumada beklerim... Simdi izninizle sırasıyla blog arkadaslarımdaki gelismeleri öğrenmek için hızlı bir ziyaret turuna baslıyorum... Hepiniz sevgiyle kalın...

  By Blogger ebrutunc, at 3:17 AM  

 • $u de/da baGlacInI ayrI yazmayI OGrendiGinizde hiC de fena olmayacak.

  By Blogger Siber, at 9:48 PM  

 • ne desem bilmemki sıkılıyodum öle evde. masallarla avuttular bu güne kadar bizi belki avunurum yine dedim senin siteni keşfettim ama büyümüşüm avutmuyor beni artık masallar herşeyimi çaldılar masallarımıda almışlar sayende fark ettim sağol kardaşşşşşş

  By Blogger ezel özkan, at 6:34 AM  

 • çok güzel olmuş.Ben ev perisinin oğluyum şampiyon ördek masalını çok beğendim.sevgilerle  aydın baturalp battal

  By Anonymous Anonymous, at 9:41 AM  

 • Güzel hikayeler..

  By Anonymous Udeh, at 3:04 AM  

Post a Comment

<< Home